НАЈГОЛЕМИТЕ НЕДОРАЗБИРАЊА ЗА ДИЕТИТЕ – Дел 1: Согорувањето На Маснотите Наспроти Губењето На Тежината

Можеби најголемото недоразбирање, кога станува збор за диетите, се однесува на сваќањето на концептот на губење на тежина наспроти согорување на маснотии.

Судејќи според фактот дека и покрај превземањето на различни мерки, дебелината како социјален проблем, која некои ја дефинираат и како болест, се уште е во пораст во светски рамки, се доаѓа до заклучок дека нешто не е како што треба да биде.

Целта на оваа серија во 9 делови, е да ги расчисти некои од тие недоразбирања, и да доведе до подобри резултати.

Многу луѓе кои се на диета, веруваат дека треба да изгубат телесната тежина за да го постигнат саканиот резултат. Тоа е делимично точно бидејќи главната цел не е само да се изгуби било каква телесната тежина.

Тоа што треба да се изгуби се телесните маснотии.

Главната цел на здравата диета треба да биде да се задржи мускулната маса, а во исто време да се намалат телесните маснотии и на тој начин да се изгуби на тежина. Затоа за успешна диета од суштинско значење е да се знае дали телото согорува маснотии или не.

Сега се поставува прашањето: Што е потребно за организмот да согорува маснотии? Одговорот е, дека телото мора да се доведе во состојба на кетоза. Тоа со други зборови значи дека телото кое секојдневно користи јаглехидрати или маснотии како гориво, треба да се доведе во состојба да согорува маснотии во отсуство на јаглехидрати. Единствен пририден начин да се постигне тоа е да се изгладни телото од јаглехидрати, односно оброците да се состојат од храна без или со малку јаглехидрати.

Кога телото почнува да согорува маснотии, се ослободуваат неколку типови на кетони кои можат да се најдат како во крвта, така и во урината и во здивот.

Најголем предизвик е да се знае дали телото ослободува кетони и колку, со што ќе се знае дали телото согорува маснотии и колку.

За среќа со денешната технологија можно е да се измери дали телото ослободува кетони, а со тоа и дали телото согорува маснотии како извор на енергија. Постојат 3 начини на мерење и тоа преку крвта, преку урината и преку здивот. Мерењата преку здивот се најпрактични и долгорочно се најекономични.

Нашите најголеми непријатели што ни го уништуваат здравјето се дебелината и шеќерот.

Иако тие во голем дел зависат од нас, се чини дека се повеќе надвладуваат.

Но сега знаеќи ја разликата помеѓу согорувањето на мастите и губењето на тежината, треба сериозно да размислиме и да превземиме мерки во позитивна насока.

Изгледа дека е време да ја превземеме контролата за нашето здравјето во сопствени раце.

7 thoughts on “НАЈГОЛЕМИТЕ НЕДОРАЗБИРАЊА ЗА ДИЕТИТЕ – Дел 1: Согорувањето На Маснотите Наспроти Губењето На Тежината

 • December 12, 2019 at 3:55 pm
  Permalink

  Одличен текст, благодарам за информацијата.

  Reply
   • December 24, 2019 at 9:06 pm
    Permalink

    Да да таа е продавницата примаат порачки и преку месинџер за Мекедонија многу се брзи.

    Reply
 • December 15, 2019 at 4:04 pm
  Permalink

  Jas oslabev 3kg za 14 dena samo so vnimavanje na ishranata.

  Reply
 • December 24, 2019 at 8:39 pm
  Permalink

  Се согласувам целосно.

  Еве и јас сакам да ја споделам мојата животна сторија за моето слабеење.

  Ќе ви пишам како ослабев 14 кг.

  Јас се викам Александра.

  Сега сите ме викаат сек*и Алекс, но не беше секогаш така.

  Како вработена во канцеларија и со недоволна физичка активност имав еден тежок стресен период. Во тој период јадев многу повеќе од вообичаеното и наскоро резултатот беше разочарувачки – 83 кг . На дечко ми отпрвин не му сметаше, но потоа едноставно се откажа од мене.

  Сигурно и вие сте искусиле – кога работите ќе почнат да одат во надолна линија, како се да почнува да оди надолу. Не можете да замислите какво негативно влијание имаше тоа на мене.

  Секакви мисли ми идеа на памет, но другарка ми беше упорна и ме тераше да ослабам.

  Конечно дојде време кога се убедив себе си и цврсто решив дека треба да се променам.

  Тоа беше пресвртниот момент и веднаш се зафатив со барање на решение: испробав различни вежби, апчиња, антицелулитни масажи и уште еден куп скапи работи, ама ништо не ми помогна. Се чувствував како ништо да немаше ефект, и малку остануваше да се откажам од мојата цврста одлука.

  Конечно сватив дека слабеењето за кратко време е скоро невозможно и многу лошо за организмот, затоа се фокусирав на здрава диета со долготрајни ефекти.

  Пребарувајќи на интернет наидов на една диета која е многу популарна и се вика кето диета. Веднаш се заинтересирав и детално ја проучив.

  Отпрвин не знаев каков ефект ќе има кај мене, ама решив да ја применам.

  Каков беше резултатот?

  Кето диетата е прилично едноставна – се избегнуваат шеќери односно јагленогидрати а се конзумираат повеќе масти. Искрено кажано, на почетокот малку ми беше чудно како со јадење на масти може да се намалат маснотиите од телото, но сакав да проверам.

  Најбитно ми беше како да проверам дека согорувам масти. Купив една модерна вага што мери многу параметри вклучувајќи масти, БМИ, вода, мускулна маса и уште неколку други работи но сепак тешко ми беше да знам дали правилно се хранам бидејќи вагата ми го покажуваше резултатот а мене ми требаше нешто што ќе ми го покажи патот. Мислам, ми требаа и едното и другото.

  Некои пријатели ми препорачуваа да купам мерач за шеќер во крвта но не бев спремна ниту на големиот трошок ниту на секојдневно боцкање. Конено една другарка од странство ми посочи дека со мерач на кетони во здивот може да се измери дали и колку организмот согорува маснотии. Така конечно го најдов тоа што ми требаше.

  Почнав да го применувам секојдневно и за околу 2 недели јадење на храна со малку јагленохидрати, мерачот за кетони почна да покажува резултати, што значеше дека сум постигнала вистинска кетоза и дека дури сега телото согоруваше масти.

  И кога наредниот пат се качив на вага не можев да верувам дека ова стварно има ефект!

  Сите во мојата околина веднаш почнаа да забележуваат дека веќе губам тежина. Животот ми се промени на подобро. Машките многу повеќе ме приметуваат и ми делат комплименти што навистина ме прави да се чувствувам одлично.

  И да, веќе имам дечко 🙂

  Но овојпат нема да дозволам да се здебелам.

  Не поради него туку поради мене.

  Имам едно здравје и сакам да си го чуваам.

  Се надевам дека мојата сторија ќе биде мотивација за што повеќе луѓе почнат да се грижат за своето здарвје.

  Нека ви е со среќа.

  Reply
 • December 24, 2019 at 9:13 pm
  Permalink

  Дали може некој да ми помогне да ослабам?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Secured By miniOrange
Skip to toolbar